مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان در گفتگو با «دنیای اقتصاد»: سال میوه چینی سهامداران در پیش است

در دومین روز از برگزاری کیش اینوکس ۲۰۱۸ رخ داد؛ بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از غرفه هلدینگ بین المللی توسعه ساختمان
آبان 6, 1397
«ثاخت» سهامداران را به مجمع سالانه 97 دعوت کرد
آبان 6, 1397

به گزارش شرکت بین المللی توسعه ساختمان به عنوان بزرگ ترین شرکت ساختمانی در بورس از لحاظ سرمایه و همچنین شرکت های تابعه دو ظرفیت فعالیت در حوزه ساختمان و ملک و حضور در بورس را توامان در خود جای داده است و همین شرایط سبب شده تا طیف وسیعی از سرمایه گذاران را به سمت خود جذب کند. در همین راستا دکتر مازیار حسینی مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان که به تازگی سکاندار هلدینگ ساختمانی شرکت سرمایه گذاری غدیر شده است، طی گفتگویی مفصل با روزنامه دنیای اقتصاد وضعیت شرکت و زیرمجموعه های آنرا تشریح کرده است. در ادامه این گفتگو را می خوانید.

 ارزیابی مدیرعامل محترم شرکت بین المللی توسعه ساختمان از عملکرد سال مالی ۹۷ در خصوص شرکت های تابعه چیست؟ توضیحاتی در خصوص ساختار شرکت بفرمایید؟

شرکت بین المللی توسعه ساختمان به عنوان رهبر هلدینگ ساختمانی غدیر دارای ۱۳ شرکت با سهم ۱۰۰ تا ۳۰ درصدی است که شامل شرکت های تیسا کیش، کیش رویای زندگی، شرکت مهندسی و ساخت پارس سازه، افق سازه پایا، سرپناه فارس، غدیرخوزستان، مهندسین مشاور پیمان غدیر، توسعه هتل و ساختمان نارنجستان گستر، آ.س.پ، عمران قشم، آریا عمران پارس، شهرسازی و خانه سازی باغمیشه و شرکت پدیدآوران اطلس پارس می شود.

تخصص اصلی شرکت بین المللی توسعه ساختمان ساخت و ساز پروژه های ساختمانی مسکونی، اداری، تجاری و ساختمان های خاص است؛ اگرچه این شرکت در بخش های آماده سازی زمین نیز فعالیت هایی داشته است.

رسالت اصلی شرکت و شرکت های تابعه شامل افزایش کیفیت ساخت و ساز و ارتقای سطح کیفی آن در کشور، تامین فضاهای ایمن، راحت و اقتصادی و تنظیم آنها بر اساس بازار هدف، احداث پروژه ها با تکنولوژی های برتر به منظور ارتقای سطح علمی و کیفی صنعت ساختمان کشور، بررسی و ابداع روش های جدید به کارگیری سرمایه بخش خصوصی در ابعاد خرد و کلان، ظرفیت سازی در پیمانکاران و مهندسین مشاور بخش خصوصی و ارایه راهکارهای اجرایی به دولت در خصوص پروژه های مولدسازی اماکن و اموال دولتی می باشد.

شرکت بین المللی توسعه ساختمان و شرکت های تابعه متاسفانه نتوانستند اهداف تعیین شده در بودجه سال مالی ۹۷ را برآورده کنند (سال مالی شرکت ۳۱/۰۶/۱۳۹۷ می باشد). علت اصلی این امر نیز احتمالا پیش بینی های غلط و گاه رویایی برای عملکرد شرکت ها بوده است. البته فضای حاکم بر اقتصاد کشور به ویژه سیاست های اتخاذی در بخش صنعت ساختمان نیز بی تاثیر نبوده است. ما شرکت را در وضعیت بسیار بحرانی تحویل گرفتیم اما با تمام قوا و استفاده از خرد جمعی و تلاش بی وقفه همه همکارانم، مسایل مبتلابه را یک به یک مورد واکاوی قرار داده و امروز خوشبختانه در نقطه ای ایستاده ایم که برای اکثر مشکلات یا راه حلی یافته ایم و درصدد مقدمات اجرای آن هستیم و یا اجرا را نیز شروع کرده ایم.

با توجه به شرایط اقتصادی پیش رو ، وضعیت بازار سرمایه کشور را امسال چگونه ارزیابی می کنید و برآورد شما از وضعیت صنعت ساختمان که حوزه فعالیت این شرکت است ، چیست؟

بازار سرمایه در همه کشورها متاثر از فاکتورها و عوامل فراوانی است که از جمله آنها می توان به شرایط اقتصادی، اندازه بازار، موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیکی کشور در منطقه و جهان، حجم و نوع طرف های تجاری کشور، تراز واردات و صادرات و … اشاره کرد. از سوی دیگر فاکتورهایی مانند نرخ تورم، نرخ بیکاری، تولید ناخالص داخلی کشور، ضریب جینی و موهبت های سرزمینی (خورشید، آب، نفت و …) نیز عواملی هستند که نمی توان از وجود آنها صرف نظر کرد. ساختار سنتی سرمایه گذاری در ایران که از قرن ها پیش تاکنون در بازار سنتی مشاهده می شود و عدم وجود روحیه همکاری و کار تیمی در ایران منجر به تاخیر در شکل گیری بازار سرمایه در ایران شد. هماهنطور که می دانید ساختار بورس قبل از انقلاب در ایران پا گرفت اما آنقدر فعالیت جزئی داشت که می توان از فعالیت آن تا سال ۱۳۷۰ صرف نظر کرد. از سال های فعالیت جدی بورس تاکنون کشور همیشه با بحران تورم و کاهش ارزش پول ملی مواجه بوده و تجربه نشان داده به جز در مواردی معدود هنوز هم حفظ ارزش پول در بازارهای با نقدشوندگی بالا مانند ارز و طلا و با تاخیر زمانی مشخصی در بازار ملک صورت می گیرد. علت اصلی این رویکرد عدم اعتماد عموم جامعه به واگذاری سرمایه های خردشان به شرکت ها برای دریافت سود سالیانه و رشد ارزش سهام است و این تصور و تفکر «تا زمانی که سرمایه ام زیر سر خودم است خیالم راحت است» بازار سرمایه را با مشکل مواجه کرده است.

طبق اظهارات کارشناسی ۸۰ درصد بورس در اختیار بخش های شبه دولتی و خصولتی است. عدم کفایت و مدیریت ضعیف بعضی از این شرکت ها و گران مدیریت شدن این شرکتها منجر به کاهش سود و در برخی موارد زیان و از دست رفتن سرمایه و در نتیجه اعتماد مردم می شود و از سوی دیگر عدم وجود سازوکار حقوقی و قانونی محکم و لازم الاجرا در ساختار بورس، شرایط را بحرانی تر می کند.

این مقدمه برای این گفته شد تا آسیب شناسی اولیه شرایط بازار سرمایه بررسی شود. لکن بنده و تیم مدیریتی که در این هلدینگ مستقر شده است برای مدت زیادی با هم کار کرده ایم و پیش از این نیز مدیریت چند مجموعه بزرگ تر از این هلدینگ را بر عهده داشته و تیم به هماهنگی و شناخت از یکدیگر رسیده است.

به اعتقاد حضرتعالی شرکت هایی نظیر شرکت بین المللی توسعه ساختمان در بازار سرمایه با چه شرایطی روبرو هستند؛ با توجه به اینکه وضعیت سهام ثاخت در بازار نشان از رشد قابل توجهی دارد؟

اگر به تجربه ۴۰ سال گذشته نگاهی بیندازیم متوجه می شویم افزایش نرخ ارز و کاهش پول ملی تاکنون حداقل چهار مرتبه آن هم نسبتا شدید تکرار شده است و هر بار با این افزایش سرمایه هایی که در سیستم نقدینگی کشور انبار شده بودند بلافاصله وارد این بازارها شده و باعث تشدید کاهش پول ملی شده اند. افزایش نرخ ارز تابع شرایط محیطی است که در یک دوره چند ساله ایجاد می شود. به عبارتی سرکوب و یا مدیریت نرخ ارز در یک دوره چند ساله آن هم در شرایطی که تورم هر سال اعداد دو رقمی را رقم می زند باعث ایجاد بستر افزایش نرخ ارز می شود ولی این محیط آمادگی افزایش بی نهایت را نمی دهد. به عبارتی اقتصاد مملکت و ظرفیت  اقتصادی مردم و نرخ ارز در یک نقطه به تعادل می رسند و امکان ایجاد سودهای باد آورده و کوتاه مدت برای سفته بازان از بین می رود. تجربه در این چهار بار نشان داده سرمایه حاضر نیست در یک جا ساکن بماند و به سمت چهار بازار جایگزین حرکت می کند؛ ملک، بانک، بورس و متاسفانه در آخر تولید. تولید اگر چه مطلوب سیاست های کلان اقتصادی کشور است و باعث ایجاد اشتغال واقعی و کاهش بیکاری است اما برای اینگونه سرمایه و سرمایه گذاران مطلوب نیست. تولید به تفکر سرمایه گذاری بلندمدت نیاز دارد که نمی توان همه را ترغیب و یا مجبور به آن کرد. بانک ها هم تحت مدیریت سیستم بانکی کشور در میزان خاصی می توانند سود بدهند. اما تجربه نشان داده ملک از مقبولیت خاصی برای دو قشر مصرف کننده واقعی و سفته بازان برخوردار بوده است. بورس هم به عنوان بازار جایگزین ولی با سن و تجربه کمتر محل سرمایه گذاری سرمایه داران است. شرکت بین المللی توسعه ساختمان به عنوان بزرگ ترین شرکت ساختمانی در بورس از لحاظ سرمایه و همچنین شرکت های تابعه دو ظرفیت فعالیت در حوزه ساختمان و ملک و حضور در بورس را توامان در خود جای داده است و همین شرایط می تواند طیف وسیعی از سرمایه گذاران را به سمت این مجموعه جذب کند. ظرفیت های عظیم ملک و ساختمان های در حال ساخت و ساخته شده در این هلدینگ نشان از روزهای روشن رونق برای این مجموعه دارد. مدیریت ارشد شرکت سرمایه گذاری غدیر با ظرفیت های فنی و مالی در حال حاضر تمام قد در جهت اعتلای این شرکت ایستاده و به اعتقاد بنده سال آینده انشاءلله سال میوه چینی همه سرمایه گذاران پس از یک دوره نسبتا بلند خشکسالی است.

 انتظار شما از دولت در شرایط اقتصادی فعلی چیست؟

به نظرم انتظار مردم و بخش خصوصی فعال از دولت ها در همه کشورها کم و بیش یکسان است. هر کجا دولت از ظرفیت های قانونی و حقوقی در خصوص رگولاتوری خارج می شود و دست به تصدی گری  می زند به دلیل اختلاف فاحش ظرفیت های خصوصی و رانت امکانات و اطلاعاتی دولت، بخش خصوصی از گردونه خارج می شود و دولت نیز آنقدر بزرگ می شود که توان حرکت از او سلب می گردد. به عنوان مثال در طرح ساماندهی بافت فرسوده که سال گذشته به عنوان یکی از سیاست های کلان کشور مطرح شد چنانچه دولت تمام توان خود را به تنظیم مقررات و در اختیار گذاشتن امکانات معطوف می کرد تاکنون بخشی از این پروژه به طور جدی شروع شده بود و تا سال آینده اولین نتیجه های آن قابل ارایه بود. انتظار از دولت بابت کمک های بلاعوض به هیچ وجه محلی از اعراب ندارد، درخواست سوبسید و … نیز در همین وضعیت است. انتظار بخش خصوصی از ارکان دولت وجود شرایط یکسان رقابت است که به نظر می رسد خیلی هم مهیا نیست.

 با این اوصاف وضعیت طرح های در دست اجرای شرکت های زیرمجموعه و نحوه تامین مالی آنها را چگونه ارزیابی می کنید ؟

شرکت بین المللی توسعه ساختمان به صورت درآمد هزینه مدیریت می شود. شرکت در نظر دارد در ابتدا با ساماندهی پروژه های جاری و فعال کردن پروژه هایی که همچنان توجیه اقتصادی دارند، مدت اجرا و تحویل آنها را به حداقل برساند. به این ترتیب با فروش و یا پیش فروش واحدهای در دست ساخت منابع مالی برای تکمیل پروژه هایی که درصد پیشرفت فیزیکی کمتری دارد به دست می آید. متاسفانه تعداد معتنابهی از منابع نقد و غیرنقد در حال حاضر در اختیار شرکت نیست و دعاوی حقوقی متعددی برای احقاق حق سهامداران مطرح شده و انرژی بسیاری از مدیران شرکت را می گیرد ولی امیدواریم به حول و قوه الهی و حمایت سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه بتوانیم این اموال را به صاحبان اصلی برگردانیم. عزم تیم مدیریتی در خصوص باز پس گیری حقوق سهامداران خرد و صاحبان اصلی شرکت که بازنشستگان محترم نیروهای مسلح می باشند، بسیار جدی است.

راهکار شما در این شرایط برای داشتن عملکردی شفاف به همراه اطلاع رسانی شفاف چیست؟

ما به شعار «اتاق شیشه ای» اعتقاد شفاهی نداریم بلکه آن را عملی می کنیم. معتقدیم سهامداران ما باید در روند
تصمیم گیری های ما قرار بگیرند. واحد روابط عمومی شرکت بین المللی توسعه ساختمان و شرکت های وابسته را مامور اطلاع رسانی تغییرات و برگزاری جلسات مکرر ماهیانه کرده ایم و در کنار آن سیستم های قانونی حسابرسی داخلی، حسابرسی، سازمان بازرسی کل کشور همه با هم فعالیت می کنند تا تصویر روشنی از وضعیت شرکت به نمایش بگذارند. دستاوردهایی که در این مدت کوتاه به دست آمده مبین آن است که ما اصرار به اطلاع رسانی و شفاف سازی داریم  و چیزی برای پنهان کردن نداریم.

برنامه های هیات مدیره جدید شرکت بین المللی توسعه ساختمان برای سال ۹۷ را تشریح بفرمایید؟

اگر به صورت تیتر وار بخواهم برایتان بیان کنم، عبارت است از:

 • ساماندهی ساختار سازمانی و اجرایی شرکت.

 • ساماندهی شرکت های تابعه، حذف و یا ادغام برخی شرکت ها بنا به شرایط جغرافیایی و محل اجرای پروژه ها.

 • خروج از پروژه ها و سرمایه گذاری هایی که در ابتدا اشتباه تعریف شده اند و یا در شرایط کنونی توجیه اقتصادی ندارند.

 • تعامل با بانک ها و برنامه ریزی جدی و عملیاتی در خصوص تسویه بدهی های شرکت.

 • برنامه ریزی برای ایفای تعهدات به مشتریان در خصوص آماده سازی و تحویل واحدهای تجاری، اداری و مسکونی پیش فروش شده

 • برنامه ریزی برای تحویل اسناد واحدهای تحویل شده به خصوص در پروژه های برج تهران، عرفان و بعثت که تعداد کثیری از خریداران در انتظار دریافت اسناد خود هستند.

 • ایجاد ظرفیت در شرکت جهت همکاری فعال و مستمر با شرکت های سایر هلدینگ های غدیر و تامین نیازهای آنان در خصوص توسعه کارخانجات و ابنیه هایی که برای توسعه آنها لازم و ضروری است.

 • بررسی و امکان سنجی حضور منطقه ای و فرامنطقه ای در پروژه هایی که شرکت های هلدینگ

  بین المللی توسعه ساختمان ظرفیت سرمایه گذاری و ساخت دارند.

 • تعامل و افزایش همکاری با شرکای تجاری شرکت مانند منطقه آزاد کیش، منطقه آزاد قشم، شهرداری تهران، شهرداری مشهد و …

 • تلاش در راستای ارایه فکرهای جدید در حوزه صنعت ساختمان

با توجه به حضور بیش از یک دهه دو شرکت کیش رویای زندگی و تیسا کیش در جزیره کیش، لطفا در خصوص پروژه های جاری و برنامه های توسعه ای این شرکت ها توضیح دهید؟

شرکت کیش رویای زندگی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ در جزیره کیش شروع کرده و در یکی از بهترین مناطق کیش که همان ساحل مرجان است تعداد ۱۶۲ واحد ویلایی با کیفیت و استاندارد قابل توجه تکمیل و تحویل خریداران داده و در حال حاضر در مجاورت پروژه یادشده ۵ برج ۱۸ طبقه به مساحت کل ۹۵۵۰۰ مترمربع با تعداد ۶۵۵ واحد در حال احداث دارد که از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار بوده ولی بنا به دلایلی با تاخیر در اجرا و تحویل مواجه شده است.

برنامه اصلی شرکت بین المللی توسعه ساختمان، پشتیبانی تمام عیار از شرکت کیش رویای زندگی و تعامل بلاوقفه با سازمان منطقه آزاد کیش است. اخیرا جلسه بسیار خوبی با مدیرعامل محترم منطقه آزاد کیش و معاونان ایشان داشته ایم و امیدواریم بر اساس توافقات صورت گرفته و کاربست تصمیمات بتوانیم برج ها را در یک بازه زمانی مناسب تکمیل کرده و تحویل دهیم.

دیگر شرکت فعال هلدینگ بین المللی توسعه ساختمان در جزیره کیش، شرکت تیسا کیش است که پروژه مجتمع تجاری تفریحی تیسا یک را در زمینی به وسعت ۱۹۳۸۸ مترمربع با زیربنای کل ۶۵۶۵۹ مترمربع در ۴ طبقه در دست احداث دارد. این پروژه موقعیت ممتازی داشته و با برنامه ریزی های در دست انجام انشاءالله در آینده با استراتژی جدید، عملیات اجرایی آن دنبال و تکمیل خواهد شد.

دیگر پروژه این شرکت مجموعه مسکونی دیدار در زمینی به وسعت ۳۶۸۲۱ مترمربع در ۵ بلوک ۱۰ الی ۱۴ طبقه با زیربنای کل ۶۲۴۲۷ مترمربع در حال احداث است. ۲ بلوک E و D پروژه مراحل پایانی را می گذرانند و امیدواریم به زودی شاهد بهره برداری این دو بلوک باشیم. همچنین بلوک C آماده پذیرش پیمانکار جهت تکمیل و تحویل است که به حول و قوه الهی سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

شرکت تیسا کیش برای بلوک های A و B جمعا به مساحت ۲۷۹۰۳ مترمربع نیز در حال بررسی و رایزنی برای جذب سرمایه گذار است و بنده از همین جا از فعالان و سرمایه گذارانی که علاقه مند به مشارکت در ساخت هستند، دعوت به همکاری می کنم.

واقعیت آن است که پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی و دهمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور در جزیره کیش فرصت بسیار خوبی برای فعالان اقتصادی است تا همه عزیزان بتوانند با ظرفیت های موجود جزیره آشنا شوند و همه با هم در توسعه نگین خلیج همیشه فارس سهیم باشند. به امید روزی که جزیره کیش با همه پتانسیل های خود اولین مقصد همه گردشگران به خصوص گردشگران ایرانی از اقصا نقاط کشور عزیزمان باشد.

همچنین در پایان لازم می دانم از تلاش بی وقفه مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد کیش و همکاران ایشان در راستای اعتلای جزیره و برگزاری این رویداد تشکر کنم.

print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار