پیش بینی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از قیمت مسکن و اجاره در سال ۹۷

یک کارشناس تحلیل کرد؛ تاثیرپذیری بازار مسکن از دو متغیر مهم در سال ۹۷
اسفند 15, 1396
ممنوعیت ۲۰ روزه ساخت و ساز در حریم تهران
اسفند 15, 1396

رئیس اتحادیه مشاوران املاک پیش بینی کرد، قیمت مسکن و اجاره بها در سال آینده ۲ درصد بالاتر از شاخص نرخ تورم باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بین المللی توسعه ساختمان، مصطفی قلی خسروی افزود: بررسی ها نشان می دهد که با توجه به سیاست های دولت تدبیر و امید، سال آینده شاهد جهش قیمت، مشابه آنچه در سال های ۶۸ و ۸۶ و ۹۱رخ داد، نخواهیم بود.

وی افزود: البته هرگونه فعل و انفعلات از جمله افزایش هزینه مالیات نقل و انتقال ملک، بر قیمت های مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

خسروی با اشاره به آمار معاملات مسکن در کشور و تهران گفت: از اول تا ۱۳ اسفند ۹۵، کل معاملات مسکن ۴۷ هزار و ۸۱۳ فقره بوده که این عدد، در مدت مشابه سال جاری، ۴۵ هزار و ۱۹۹ مورد ثبت شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در سال ۹۵ در تهران ۱۹ هزار و ۵۳۹ معامله ملکی انجام شد، افزود: از ابتدای امسال تا ۱۳اسفندماه جاری، ۱۶ هزار و ۸۵۵ مورد معامله در تهران انجام شده است.

وی بر دریافت کدرهگیری در انجام معاملات مسکن در دفاتر مشاوران املاک تاکید کرد و گفت: چنانچه هر یک از همکاران ما در سطح کشور کدرهگیری دریافت نکنند، یک تخلف صنفی محسوب می شود و قابل پیگیری خواهد بود.

خسروی با بیان اینکه دریافت کدرهگیری برای معامله کنندگان هیچ هزینه ای ندارد، افزود: دریافت کد رهگیری یک ضرورت در تامین امنیت معاملات مسکن است و از وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز می خواهیم در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشد.

این فعال بازار مسکن بیان کرد: دریافت مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی از مستاجران هزینه این قشر نیازمند جامعه را افزایش می دهد و ما تلاش هستیم با مساعدت سازمان امور مالیاتی مالیات ارزش افزوده را از مستاجران دریافت نشود.

نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور گفت: در افزایش قیمت مسکن ۴ عامل قیمت سکه، ارز، حامل های انرژی و سهام تاثیرگذار است و هرچه قیمت این مولفه ها بیشتر شود، بر نرخ ها اثر می گذارد.

خسروی تاکید کرد: آمارها نشان می دهد رشد معاملات از آذر ماه سال جاری کُند شده اما در بهمن ماه سال جاری نسبت به بهمن سال ۹۶ بیش از ۱۷ درصد رشد داشته است و قیمت ها نیز هفت دهم درصد نسبت به تورم عمومی قیمت ها رشد نشان می دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: هرچه قیمت ها افزایش یابد، معاملات کمتر می شود و مشاوران املاک دوست ندارند قیمت مسکن افزایش یابد.

خسروی یادآور شد: توازن عرضه و تقاضای مسکن در رشد و یا کاهش قیمت ها تاثیرگذار است و هرچه تقاضا در برخی از مناطق شهری افزایش داشته باشد، قیمت نیز رشد خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار